במקומות עבודה רבים ישנם כללי בטיחות אשר יש להקפיד על שמירתם. שימו לב כי כללי בטיחות בעבודה אינם בגדר עוד תוספת קטנה ומבורכת – אלו הם הכללים הבסיסיים ביותר שעליכם להקפיד עליהם, הרבה לפני כל כלל אחר! הדבר כמובן קריטי במיוחד במקומות עבודה שבהם  ישנם סיכונים מסוימים. כך למשל מקומות עבודה שבהם מפעילים מתכות כבדות, מקומו תעבודה שבהם עובדים עם כלי צמ”ה, מקומות שבהם עובדים עם חומרים רעילים, מקומות שכוללים עבודה פיזית רבה, עבודה בגובה, ועוד מקומות עבודה נוספים .הנה כמה כללי בטיחות בסיסיים למקומות העבודה, אשר יוכלו להציל חיים.אז על אילו כללים יש להקפיד?  • בטיחות באש – כללי הבטיחות באשר הם כללים אשר רלוונטיים כמעט לכל מקום עבדוה באשר הוא – אפילו למשרדים השונים. יש להקפיד על כך שבכל מקום עבודה יהיו מערכות איכותיות כליבוי אש. במקומות הקטנים מדובר בעיקר על מטפים וגלגלונים, אבל לעתים יש צורך במערכות ספרינקלרים מיוחדות שידאגו לכיבוי אוטומטי ומהיר. יש גם לדאוג לאמצעים איכותיים לגילוי אש ועשן שיוכלו לספק התראה מתאימה לעובדים שידעו להתפנות במהירות מן המקום. יש גם לבצע ריענון ותרגולת של מקרה שריפה במקום העבודה, בכדי שהעובדים ידעו כיצד מגיבים במקרה חירום.
  • תפעול מתכות כבדות וצמ”ה – במידה ובמקום העבודה שלכם מעפילים מתקנים של מתכות כבדות ומפעילים גם כלי צמ”ה, יש להקפיד על כמה כללי בטיחות בעבודה שהם קריטיים במיוחד. ראשית יש לדאוג כי מי שפעיל את הכלים הללו הוא אדם אשר מצויד ברישיון המתאים ועבר הסמכה מלאה באישור משרד התחבורה. יש לוודא שבמידת הצורך לובשים ביגוד מתאים. יש להימנע מבגדים שהשוליים שלהם עלולים להיתפס בשולי המכשיר – למשל בתוך המנוע האחורי של רכב הטרקטור. יש לבדוק לפני תחילת נסיעה את מערכת הבלמים של הכלים – כולל מערכות הבלימה שיש בטרקטורים, במלגזות, וכיו”ב. שימו לב שבתפעול של מתכות כבדות שיש בהן רק מקום ישיבה אחד, אין לאשר לעוד אדם לעלות על הכלי, שכן מדובר על סיכון מיותר.
  • עבודה נכונה בגובה – יש מקרים של עבודה בגובה אשר לא מחייבים קורס מיוחד, וחובה להתעדכן אל מול הוראות הבטיחות בגובה אשר מפרסם המוסד לבטיחות גוהות. במידה ומדובר על עבודה בגובה של יותר מ3 מטרים חובה שהעובד יעבור הכשרה מיוחדת של עבודה בגובה בקרוסים שמוכרים ע”י המדינה. שימו לב כי יש סוגים שונים של עבודה בגבוה – יש למשל עבודה בגובה בתחום של גיזום עצים, עבודה בגובה בתחום של איטום ותיקון גגות, וכיו”ב. חובה שהקורס יהיה רלוונטי לעיסוק של האדם.

ויש עוד לא מעט הוראות


בחרנו לספק לכם הצצה לכמה סוגים של הוראות בטיחות חשובות מאד במקומות עבודה, אבל ברור שאלו אינן ההוראות היחידות. חשוב מאד שתמיד תהיו מעודכנים בהוראות הבטיחות שרלוונטיות לתחום העיסוק שלכם.