משפצים את הבית? נדרשים לנסר קיר בטון? בימים עברו ניסור בטון היווה פעולה מסורבלת, ארוכה,  לא מדויקת ואף מסוכנת, הכרוכה בהרבה מאוד אבק ופסולת. ואולם, בזכות מכשור מתקדם, חזק ואיכותי פעולות אלו הפכו כיום להרבה יותר מהירות, מדויקות, בטוחות ונקיות. בזכות אמצעים מקצועיים שונים מלאכת ניסור הבטון מקצרת את הליכי השיפוץ, משפרת אותם וחוסכת לבעלי הנכס זמן יקר ערך.

מדוע יש צורך בניסור בטון

במהלך עבודות שיפוץ יסודיות למבנה תעשייתי, ציבורי או תעשייתי, לעיתים קרובות יש צורך לשנות את התשתיות, בין אם צנרת מים חיווט חשמל, מה שמצריך לנסר את קירות הבטון. כמו כן, ניסור בטון נחוץ לצורך יצירת פתחים כדוגמת פתחי אוורור, פתח לארובה ופתחי ניקוז, לשם התקנת מזגן וכן עבור פתיחת דלתות וחלונות. בנוסף לכך, מדובר בפעולה נחוצה כאשר רוצים לשבור קיר בית באופן מדויק, מלא או חלקי, וליצור במרחב נישות וחללים חדשים.

האתגר  שבניסור בטון

בטון הינו חומר בנייה בסיסי וחזק מאוד המורכב מתערובת מסוימת, בעיקר של צמנט, מים, חול וחצץ. כמו כן, במבנים גבוהים או כאלו הנדרשים לחיזוק ותמיכה נוספת, לתוך הבטון מוחדרים גם מוטות ברזל. כלומר, ניסור בבטון נדרש לחדור שכבת חומר עבה וחזקה באופן בטוח ומבלי לשוברה או לסודקה, משימה הדורשת צויד מתאים ומיומנות גבוהה.

פעולות מקדימות לניסור בטון

לפני התחלת ניסור בטון יש לערוך מספר פעולות מקדימות, הכוללות:

  • בדיקות שנועדו לוודא כי לא מסתתרים בקיר חוטי חשמל, גז, תקשורות, מים או כל תשתית אחרת.
  • סימון האזור שנועד לחיתוך.
  • בחירת שיטת הקידוח והניסור לקיר.
  • אישור מהנדס בניין – נועד להבטיח כי אזור החיתוך אינו פוגם ביסודות המבנה.

בחירת שיטת הניסור

קיימות מספר שיטות לניסור קיר בטון, המשתנות בהתאם לעובי הקיר, תנאי השטח ומטרת הקידוח. כמו כן, חשוב לציין כי בימינו במרבית שיטות הניסור נמנעים מלבצע קידוחים וניסורים ברטט, העלולים לסדוק את הקירות.

  • מקדחות חשמליות – נועדו עבור קידוחים קטנים בקיר.
  • מכונות ניסור הידראוליות – מיועדות לשטחי קידוח יותר גדולים וחזקים, ומאפשרות נגישות גם לאזורי עבודה קשים.
  • ניסור יהלום – נחוץ עבור ניסורי קירות בטון בעומקים של מטר וחצי ומעלה.

מלאכת ניסור הבטון

לאחר ביצוע פעולות מקדימות ואישורן, ובחירת שיטת הניסור, המלאכה עצמה מבוצעת על ידי אנשי מקצוע המתמחים בסוג זה של חיתוכים. איש המקצוע בוחר במסור בעל קוטר חיתוך מתאים לצורכי העבודה, ובקידוחים גדולים יש צורך לקבע את המסור לרצפה בעזרת דיבלים מיוחדים מפלדה. במהלך הניסור בדרך כלל מרטיבים את קיר הבטון בעזרת זרמי מים, במטרה למנוע התפשטות של לכלוך ואבק. לבסוף, באמצעות מסורים וציוד חזק ומתקדם עבודות הניסור אורכות לרוב מספר דקות בודדות, בהתאם לסוג העבודה, היקפה ומורכבותה.