בטון מזוין הינו חומר קשה וחזק במיוחד, ועל מנת לנסר אותו יש צורך בציוד מתאים ובידע, המצוי באמתחתן של חברות המתמחות בניסור וקידוח בבטון מכל סוג ועובי. הקידוחים עצמם עשויים להתבצע לצורך מגוון רחב של מטרות, למשל ליצירת פתח קטן, עגול ומדויק בבטון המזויין, יצירת פתח לחלון ודלת, או מלאכות גדולות כמו ניתוקם והפרדתם של מבני בטון .

 הקושי  שבניסור בטון מזויין

בטון הינו חומר בנייה חזק מאוד העשוי מתערובות של צמנט, חול, מים וחצץ. מעבר לכך, במרבית עבודות הבנייה נהוג בימינו לחזק את הבטון עם חומרים אחרים, וכך להפכו לבטון מזויין. בטון זה מצוי בשימוש בענף הבנייה בכל סוגי הפרויקטים, החל מבניית בית פרטי ועד למגדל מגורים או גשר.

בדרך כלל בטון מזוין מורכב ממוטות או רשתות של פלדה, המסוגלים לשאת במשקל ועומסים גבוהים, ומונעים תופעות של עיוות או סדקים בקירות המבנה. כפועל יוצא מכך, כאשר עולה הצורך בניסור בטון מזויין יש להזמין אנשי מקצוע מומחים המחזיקים במסורים ובציוד מתקדם, והינם אמונים על מלאכה מורכבת זו.

תהליך ניסור בבטון מזויין

בימינו תהליך הניסור מהווה מלאכה מקצועית ביותר, במהלכה חותכים את הבטון באופן מבוקר ובמידות מדויקות כמעט ללא לכלוך ואבק. עבודות מורכבות אלו דורשות פעולות הכנה מקדימות וארגון נכון של האזור המיועד לניסור, שלאחריהם יבוצעו פעולות הניסור עצמן בעזרת ציוד מתאים ועל ידי איש מקצוע מנוסה.

פעולות הכנה מקדימות לניסור

בטרם תחילת עבודות הניסור בבטון מזויין יבדקו אנשי המקצוע את מוכנות הקיר המיועד מכל צדדיו. חשוב לדעת כי לא ניתן לנסר קירות ועמודי תמיכה המהווים חלק ממערך השלד, ואחראיים על חוזקו, עמידותו ויציבותו. מעבר לכך, גם ניסור בקירות אחרים הקרובים לקיר תומך מצריכים עבודה במשנה זהירות, ומתוך מודעות וערנות מלאה שלא לפגוע בקירות התמיכה. כמו כן, ייבדק כי לא עוברות באזור הניסור תשתיות, כמו צנרת מים, קווי תקשורת או חוטי חשמל. במידה שמגלים תשתיות באזור העבודה יישקל כל מקרה לגופו, והאם לשנות את מיקום הניסור או להזיז את התשתיות.

ארגון החלל לקראת עבודות ניסור

עבודות ניסור בבטון מתחילות בהסדרת וסימון האזור המיועד באופן מדויק. כל חפץ ורהיט שניתן להזזה יורחק מאזור הניסור, ואילו ציוד קבוע יכוסה בניילון בכדי להגן עליו. יש לציין כי כללי הבטיחות דורשים גם הרחקת כל אדם שאינו קשור למלאכת הניסור למרחק של 4 מטרים לפחות, כאשר עדיף לפנות לחלוטין את האזור מאנשים.

ניסור בבטון מזויין

ניסור בבטון מזויין מבוצע במספר שיטות שונות, וזאת בהתאם לציוד של חברת הניסור, תנאי השטח ומטרת העבודה. לדוגמא, קיימות שיטות ניסור רטובות שנועדו לקרר את אזור הניסור ולמנוע התפשטות של לכלוך ואבק. מאידך, קיימות שיטות ניסור יבשות חדשות יחסית, הנשענות על קרני לייזר שמחממות את הבטון ומקלות על ביצוע המלאכה. הניסור עצמו עשוי להתבצע עם מסורי פטיש או מקדחי יהלום. כאשר העבודה מבוצעת באופן מקצועי ונכון היא אינה אמורה לקחת זמן רב, וכמובן להתבצע באופן מדויק ללא צורך בתיקונים או שיפוצים של אזור העבודה. לבסוף, יש לציין כי בסיום העבודות נדרשת החברה המבצעת להשאיר את האזור נקי מפסולת ולכלוך.